این عکس‌ها توسط شرکت هوم ادوایزر(HomeAdvisor) منتشر شده است و محیط را نه تنها در رنگ‌های مختلف بلکه از دید چشم‌های مختلف نشان می‌دهد. فهمیدن آنکه حیوانات خانگی جهان را چگونه می‌بینند به صاحبانشان کمک می‌کند تا مناسب‌ترین اسباب بازی، جای خواب و ظرف غذا را برای آن‌ها انتخاب کنند و از رنگ‌هایی استفاده کنند که نظر دوستشان را جلب کند.

شرکت هوم ادوایزر می‌گوید: شما حیوان خانگی خود را دوست دارید و امیدوارم خانه‌تان را نیز دوست داشته باشید، اما موضوع جالب توجه این است که این دوستان خانه شما را شکل دیگری می‌بینند. این موضوع ربطی به سلیقه آن‌ها ندارد بلکه مربوط به ساختار چشم‌های آنها می‌شود. برای مثال این موضوع که سگ‌ها محیط را سیاه و سفید می‌بینند درست نیست. آن‌ها تعداد رنگ ‌کمتری نسبت به انسان‌ها مشاهده می‌کنند زیرا چشم ‌آن‌ها در مقایسه با چشم انسانها که سه نوع دارد و می‌توانند نورهای قرمز، آبی و سبز را ببینند، فقط دو نوع سلول مخروطی دارد. همه‌ی این‌ها یعنی حیوانات خانگی شما محیط را متفاوت می‌بینند و با تکیه بر حس بویایی و حافظه‌شان مکان وسایلی که می‌خواهند را پیدا می‌کنند. بهتر است از جابجایی دائمی وسایل خانه پرهیز کنید زیرا این کار باعث گیج شدن آن‌ها می‌شود یا اگر قصد این ‌کار را دارید هر بار یک وسیله را جابه جا کنید.

جهان از نگاه سگ ها چگونه است؟

سگ ها به دلیل داشتن دو نوع سلول مخروطی که رنگ‌های سبز و زرد را شامل می‌شود فقط ترکیبی از این دو رنگ‌ را می‌بینند. آن‌ها همچنین تنها ۲۰ تا ۴۰ درصد از قدرت تشخیص اشکال و جزئیات ما را دارند و به شدت روی حس بویایی خود تکیه می‌کنند. با این حال آنها با داشتن وسعت دید بیشتر می‌توانند فضای بیشتری از محیط را نسبت به ما ببینند

جهان از نگاه گربه‌ها

گربه‌ها نیز مانند سگ‌ها گروه محدودی از رنگ‌ها را میبینند. بیشتر رنگ‌ها مانند زرد، آبی، سبز و مقدار کمی قرمز و اگر اشیائی مانند اسباب بازی، جای خواب و کوسن‌ها در این محدوده رنگی قرار داشته باشند می تواند به آن‌ها کمک کند. گربه‌ها نیز مانند سگ‌ها وسعت دید بیشتری از ما دارند. وسعت دید گربه‌ها ۲۰۰ درجه و انسان ۱۸۰ درجه است. گربه‌ها همچنین دارای دید در شب بسیار عالی هستند. آن‌ها سلول‌های استوانه‌ای دارند که به کمترین میزان نور نیز حساس است.

جهان از نگاه ماهی قرمز

شاید حافظه خوبی نداشته باشند اما میتوانند طیف الکترومغناطیسی گسترده‌تری در اختیارشان می‌گذارد. علاوه بر تعداد رنگ‌های بیشتری که ماهی قرمز می‌تواند ببیند توانایی مشاهده نور ماوراء بنفش به آن‌ها کمک می‌کند تا درون آب را نیز ببینند. آن‌ها با داشتن چشم‌های با قرنیه‌های گرد می‌توانند دیدی ۳۶۰ درجه داشته باشند و این قرنیه‌ها چگالی یکسانی به آب برای عملکرد بهتر دارد.

جهان از نگاه پرندگان

طوطی‌ها علاوه بر آبی، سبز و قرمز، اشعه ماورا بنفش را نیز می‌توانند ببینند. آن‌ها می‌توانند به سرعت روی اجسام متمرکز شوند و وسعت دید ۳۰۰ درجه داشته باشند. علاوه بر این قابلیت ” عملکرد مجزا چشم” به آن‌ها کمک می‌کند تا یک چشم را روی جسمی متمرکز کنند در حالی که چشم دیگر به اطراف می‌گردد. علاوه بر همه‌ی این‌ها پرندگان توانایی منقبض کردن مردمک خود به صورت خوداگاه را نیز دارند.

جهان از نگاه مارها

مارها دید ضعیفی دارند. برخی از آن‌ها دارای دید مادون قرمز هستند که با استفاده از غشای میان چشم و سوراخ‌های بینی تصویری شبیه به دوربین‌های حرارتی ایجاد می‌کنند. مارها همچنین بدون پلک هستند و یک غشای محافظتی دارند که همراه با پوست اندازی می‌افتد.

جهان از نگاه آفتاب پرست‌ها

این حیوانات که بیشتر برای تغییر رنگشان شناخته شده‌اند چشم‌هایی با سلول‌های تماما مخروطی دارند. این به این معناست که آن‌ها می‌توانند رنگ‌های زیادی را مشاهده کنند از جمله آن‌هایی که در طیف ماورا بنفش هستند، مانند ماهی قرمز و طوطی‌ها اما در عین حال، با کنتراست کم. چشم‌ آنها نیز قادر به کار مجزاست و می‌توانند به گونه‌ای حرکت کنند که دیدی ۳۶۰ درجه به آفتاب پرست بدهند.

دید رتیل‌ها

اگرچه این موجودات هشت چشم دارند، اما دید ضعیفی دارند. رتیل‌ها برای تشخیص محیط به پاهای خود متکی هستند. با این حال متخصصان به تازگی دریافتند که چشمان این موجودات نوعی پروتئین تشخیص دهنده رنگ به نام اپسین دارد که در پیدا کردن جفت به ‌آن‌ها کمک می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *