اصطلاحات نسخه عینک طبی را چگونه بخوانیم ؟

نسخه چشم‌پزشکی که تعیین‌کننده نمره چشم بیماره حاوی SPH، CYL، Axis ، ADD  و فاصله دو مردمک (PD) است. اگر نسخه شما هر کدام از گزینه‌های ذکر شده را نداشت، یعنی آن گزینه نیاز به اصلاح شدن نداره و سالمه.باید توجه کنید که برای چشم راست و چشم چپ باید دو نسخه و تجویز پزشکی مجزا داشته باشید.

برای اینکه بدونیم نسخه عینک طبی رو چگونه بخونیم باید این حروف و اعداد را بشناسیم.

OD : پارامتر (محدوده) چشم راست

OS : پارامتر (محدوده) چشم چپ

SPH : اسفر (Sphere) که اصطلاحا شماره اسفر گفته میشه، میزان نزدیک‌بینی و دوربینی چشم را نشون می‌ده. اگر عدد اسفر منفی (-) باشه یعنی چشم نزدیک‌بینه. اگر مثبت (+) باشه یا هیچ علامتی نداشته باشه، یعنی چشم دوربینه. کلمه اسفر یعنی که اصلاح نزدیک بینی یا دوربینی چشم فرد به‌صورت کروی انجام میشه.

CYL و AXIS : سیلندر Cylinder (CYL) و Axis برای اصلاح آستیگماتیسم لازمه. توجه کنید که هر دو پارامتر باید با هم باشند. اگر در مقابل این علامت، عددی نوشته نشده باشه یعنی چشم شما آستیگماتیسم نداره یا مقدار آستیگماتیسم آن به‌قدری کمه که به اصلاح نیازی نداره.

علامت قبل از شماره آستیگماتیسم ممکنه منفی (-) به معنای آستیگماتیسم نزدیک بینی، یا مثبت (+) به معنای اصلاح آستیگماتیسم دوربینی باشه.

خوب است بدونید که در نسخه عینک طبی، همیشه شماره مربوط به آستیگماتیسم بعد از شماره مربوط به دوربینی یا نزدیک بینی چشم درج میشه.

محور ( Axis)، عدد استوایی رو نشان میده که در اون هـیچگونه نیرویی برای اصلاح آستیگماتیسم اعمال نمیشه. محور با عددی بین ١ تا ١٨٠ درجه نشان داده میشه.

عدد ٩٠ نشون دهنده استوای عمودی و عدد ١٨٠ نشون دهنده استوای افقیه.

اگر در نسخه عینک عددی برای سیلندر نشان داده شده باشه، حتما عددی که نشون دهنده محور آن آستیگماتیسم باشه وجود داره. البته ممکنه قبل از آن یک علامت «X»وجود داشته باشه.

محور در واقع استوایی را نشون میده که ٩٠ درجه با استوایی فاصله داره که بیشترین قدرت آستیگماتیسم را اعمال می‌کنه.

ADD : این علامت تعیین‌کننده قدرت بزرگ‌نمایی (ذره‌بینی) لنزهای مطالعه، پراگرسیو و دوکانونیه. ممکنه این عدد برای هر دو چشم بیمار با هم برابر باشه.

اعداد نوشته شده در نسخه عینک طبی را چگونه بخوانیم ؟

بعلاوه‌ پارامترهای عمومی که گفتیم، نسخه‌های عینک باید دارای عدد تعیین کننده‌ی فاصله مردمک‌ها (PD) هم باشه.

فاصله مردمک‌ها (PD)

این عدد همان‌طور که از نامش مشخصه فاصله مردمک یک چشم تا مرکز مردمک چشم دیگر را مشخص می‌کنه. این عدد به میلی‌متر نوشته میشه.

سوالات رایج در مورد خواندن نسخه عینک طبی

چطوری نسخه چشم پزشکی رو بخونیم؟

باید اصطلاحات چشم پزشکی را بدونید. نسخه چشم‌پزشکی که تعیین‌کننده نمره چشم بیماره حاوی SPH، CYL، Axis، ADD  و فاصله دو مردمک (PD) است. اگر نسخه شما هر کدام از گزینه‌های ذکر شده را نداشت، یعنی آن گزینه نیاز به اصلاح شدن نداره و سالمه.

معنی OD در نسخه عینک چیه؟

به چشم راست اشاره داره. اگر چیزی جلوی آن نوشته نشده باشه یعنی چشم راست شما سالمه و مشکلی نداره.

چرا چشم پزشک دو تا نسخه میده؟

چون برای چشم راست و چشم چپ باید دو نسخه و تجویز پزشکی مجزا داشته باشند.

Prism در نسخه عینک چیه؟

یکی از اصطلاحات چشم پزشکیه و به قدرت منشوری چشم اشاره داره. پریسم برای رفع مشکل همگرایی چشم مورد استفاده قرار می‌گیره. عدد «منشور» نشان دهنده عددی است که برای جبران انحراف مختصر چشم‌ها لازمه اعمال بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *