لنز طبی یا عینک طبی هیچ کدام از ان یکی بهتر نمی باشد و با توجه به زندگی مردم انتخاب می شود لنز و عینک هر کدام معایب و مزایای مخصوص به خود را دارند. اما مزایای عینک طبی به نسبت لنز طبی بسیار بیشتر است چرا که عینک به دلیل اینکه بیرون از چشم قرار دارد و در معرض تماس مستقیم دست با چشم که منجر به عفونت می شود، قرار ندارد پس گزینه ی مناسب تری ست. از لحاظ قیمت می توان گفت که عینک طبی انواع مختلفی دارند و همچنین قیمت و هزینه مناسب تری دارند و نیاز به تعویض زود به زودی نیست. اما برخی معتقدند که کیفیت زندگی شان با لنز بهتر از عینک است. اما اگر از آن دسته از افرادی هستید که استفاده از لنز را انتخاب می کنید باید در قدم اول به نزد چشم پزشک خود بروید تا پس از معاینات به شما بگوید که آیا مستعد ابتلا به عفونت هستید یا خیر و اینکه تشخیص دهد شما شرایط و توانایی رعایت و استفاده از لنز را دارید یا خیر. اما استفاده از لنز چندان بی خطر هم نیست. مثلا این امکان وجود دارد که فرد به محلول حساسیت داشته باشد و یا دچار خشکی چشم می شوند. در این صورت پزشک تشخیص می دهد که بیمار باید دوباره از عینک استفاده کند. در ادامه به معرفی هر چه بهتر عینک طبی و لنز طبی خواهیم پرداخت

لنز طبی یا عینک طبی هیچ کدام بر دیگری برتری ندارند و انتخاب لنز طبی یا عینک طبی با توجه به زندگی افراد انجام می شود. لنز و عینک هر کدام معایب و مزایای مخصوص به خود را دارند. اما مزایای عینک طبی به نسبت لنز طبی بسیار بیشتر است چرا که عینک به دلیل اینکه بیرون از چشم قرار دارد و در معرض تماس مستقیم دست با چشم که منجر به عفونت می شود، قرار ندارد پس گزینه ی مناسب تری ست. از لحاظ قیمت می توان گفت که عینک طبی انواع مختلفی دارند و همچنین قیمت و هزینه مناسب تری دارند و نیاز به تعویض زود به زودی نیست. اما برخی معتقدند که کیفیت زندگی شان با لنز بهتر از عینک است. اما اگر از آن دسته از افرادی هستید که استفاده از لنز را انتخاب می کنید باید در قدم اول به نزد چشم پزشک خود بروید تا پس از معاینات به شما بگوید که آیا مستعد ابتلا به عفونت هستید یا خیر و اینکه تشخیص دهد شما شرایط و توانایی رعایت و استفاده از لنز را دارید یا خیر. اما استفاده از لنز چندان بی خطر هم نیست. مثلا این امکان وجود دارد که فرد به محلول حساسیت داشته باشد و یا دچار خشکی چشم می شوند. در این صورت پزشک تشخیص می دهد که بیمار باید دوباره از عینک استفاده کند. در ادامه به معرفی هر چه بهتر عینک طبی و لنز طبی خواهیم پرداخت

مزایای استفاده از عینک طبی

معایب استفاده از عینک طبی 

ویژگی های عینک طبی

برای اینکه بهتر با ویژگی های عینک طبی آشنا شوید، به بررسی قسمت های عینک طبی انداخته ایم و هر عینک طبی از دو قسمت لنز یا عدسی و فریم تشکیل شده

لنز (عدسی): عدسی یا همان لنز عینک یکی از مهمترین بخش های تشکیل دهنده عینک است که جز موارد درمانی چشمان بیمار محسوب می شود. در بیانی واضح تر باید بگوییم که درمان چشم به واسطه لنزهای مخصوص انجام می شود.
فریم: فریم که با نام دیگری به نام قاب شناخته می شه برای نگه داشتن و چیدمان لنزها بر روی چشم مورد استفاده قرار می گیرد. به هنگام خرید انواع عینک طبی باید حتما جنس فریم را در نظر داشته باشید، زیرا ممکن است برخی از فریم یا قاب ها با پوست برخی افراد سازگار نباشد. کیفیت مواد به کار رفته، در طول عمر عینک و همچنین مقاومت در برابر فشار تاثیر بسزایی دارد.

در بیانی کلی باید بگوییم برای آشنایی بیشتر با ویژگی های یک عینک طبی خوب باید عدسی و فریم آن را از جهت داشتن تعادل در میان این دو مورد بررسی قرار دهید. همچنین از دیگر ویژگی های یک عینک طبی خوب این است که باید لنز ان از نظر پزشکی مورد تایید بوده و چشم بیمار را در برابر خطراتی که تهدید می کند مانند برخورد و شکستگی مقاوم باشد. علاوه بر آن انعکاس نور و سرعت پخش آن نیز بسیار مهم است که هنگام خرید عینک طبی باید این اطلاعات لازم را از فروشنده بخواهید.

لنز طبی کودکان

لنز کودکان بسیار متفاوت از بقیه لنزهای افراد بزرگسال هستند، زمانی که کودکان مجبور به استفاده از لنز طبی هستند به جای لنز داخل چشمی، لنز روی چشم تجویز می شود. استفاده از لنز برای کودکان اهمیت دارد و والدین باید با رعایت بهداشت کودکانشان را یاری کنند تا دچار تنبلی چشم نشوند. اکثرا برای کودکانی که شماره چشم آنها بالاتر است لنز تجویز می شود چون کیفیت دید در کودکانی که شماره چشمشان بالاست با لنز بهتر است تا عینک. عینک با شماره بالا مشکلاتی دارد که در دراز مدت از نظر بینایی و زیبایی برای کودک مناسب و خوشاید نیست و لنز قابل تحمل تر است.

لنز طبی ورزشی

استفاده از لنز طبی ورزشی، برای کسانی که دچار اختلالات بینایی هستند بسیار موثر است. در واقع الستفاده از لنزهای طبی برای بازیکنان می تواند باعث خلق فرصت های بهتر و امکان دامنه دید وسیع تری شود. بازیکنان در مسابقات ورزشی اگر دچار ذره ای بی دقتی شوند باید بهای سنگینی بپردازند. سه دلیل اصلی که ورزشکاران از لنزهای طبی استفاده می کنند:

ویژگی لنز طبی

فاکتورهای بسیاری برای بررسی کیفیت لنزهای طبی وجود دارد که باید قبل از خرید لنز طبی باید آن را بررسی کرد. مهمترین مواردی که به هنگام خرید انواع لنزهای طبی و لنز رنگی باید مورد بررسی قرار دهید، هر یک از موارد زیر می باشد:

مزایای استفاده از لنزهای طبی

معایب استفاده از لنز های طبی

استفاده از لنزهای طبی و قوز قرنیه

برخی افراد که به قوز قرنیه دچار شده اند و یا بر اثر ضربه ای به چشم، بر روی قرنیه چشم خطوط نامنظمی ایجاد شده باشد استفاده از لنزهای تماسی در این افراد می تواند بهترین گزینه باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *