انواع عدسی های طبی

با پیشرفت فناوری ، عدسی ها هم مثل هرچیز دیگه ای پیشرفت کردن. تو گذشته ها فقط عدسی ها شیشه ای بودن. الانا اغلب عدسی ها از فناوری پیشرفته پلاستیک تولید میشن. و خوب این نوع عدسی ها سبک ترن و به راحتی شیشه شکسته نمیشن و محافظ خوبی در برابر اشعه ماورا بنفش هستن. عدسی های پلاستیک که در ادامه درباره بیشتر توضیح میدیم سبک تر، ظریف تر  و در برابر خش مقاوم تر از عدسی های شیشه یا پلاستیک قدیمی ترن.

 پلی کربنات: اگه ورزش می کنین، یا محیط کاری شما طوریه که شیشه به راحتی آسیب میبینه یا اگر کودکی دارین که با عینک پدر کشتگی داره این نوع عدسی ها فشرده و مقاومن می تونن انتخاب خوبی باشن.

پلاستیک با ایندکس بالا (فشردگی لبه های عدسی): اگر نمره چشمتون زیاده. این نوع عدسی میتونه مناسب باشه. چون قدرت شکست نور آن بالاست. یعنی توان اینو داره که اشعه های بیشتری رو بشکنه و وضوح دید بیشتری برای نمره های بالا نشون بده. ( سبک تر، نازک تر و وضوح دید بیشتر دیگه از این بیشتر چی میخواین! )  این عدسی ها لبه های نازک تری دارن و در کل وزن کمتر و انتخاب مناسبی برای افراد نزدیک بینه.

تریوکس (trivex):  از نوع جدیدتر پلاستیک که مشابه عدسی های پلی کربنات ساخته میشه. سبک تر ، نازک و مقاوم در برابر خش اند. همچنین برای اصلاح دید گروهی از افراد مناسبه و کلا فرق قابل توجهی نسبت به پلی کربنات نداره

لنز تریوکس در برابر لنز معمولی

اسفریک:  این عدسی ها با انحناهای متفاوت وجود دارن. یعنی میتونن نازک تر و کم ارتفاع تر باشد تا بتونین از سطح بیشتری از عدسی استفاده کنین. بیشتر عدسی های آسفریک با ایندکس بالا هم برخوردارن. ترکیب طراحی آسفریک با ایندکس بالا باعث میشه که عدسی نسبت به عدسی های معمول شیشه و پلاستیک به میزان قابل توجهی نازک تر، باریک تر و سبک تر شه. چه نزدیک بین یا دور بین باشین عدسی های آسفریک از عدسی های معمولی ظریف ترن. عدسی هایی که برای اصلاح ضعف دوربینی ( مثبت با کنوکس) هستن مرکز آنها ضخیم و لبه های آن ها نازک ترن. عدسی های اسفریک مثبت میتونن انحنای تخت تری داشته باشن، بنابر این برجستگی کم تری از فریم بیرون میزنه. در نتیجه فریم ظریف تر و تخت تر به نظر میرسه.  بعلاوه به فرد با نمره بالا مثبت این امکان را میدن که بدون نگرانی از ضخامت عدسی گزینه های بیشتری برای انتخاب فریم داشته باشه.

فتوکرومیک: این نوع عدسیا باعث میشن که عدسی وقتی با نور خورشید برخورد میکنه عدسی از روشن به تیره تغییر کنه. البته اگه ماشینتون شیشه ضد ماورا بنفش داشته باشه خیلی تیره نمیشه اما میتونه به جای آفتابی استفاده بشه ( و باحالیش اینه که نیاز نیست دو ساعت هی عینک عوض کنین تو روز در حالی که هر دوش رو دارین ! )

آفتابی های پلوراید: این نوع عدسی ها بازتاب نور سطوح مثل آب رو میگیرن، برای همین تو ورزش و رانندگی خیلی عالی عمل میکنن. نوری که از سطوحی مثل جاده بیابانی یا سطح آب منعکس میشه معمولا به صورت افقی بازتاب میشن. یعنی به جای این که نور در تمام جهات به شکل معمول خودش پخش شه، نور بازتاب شده بیشتر در جهت افقی حرکت میکنه. این مساله بدجور اذیت کنندس اگه تجربشو داشته باشید و گاهی شدت نور اونقدر زیاده که خطرناک میشه ( مخصوصا تو ترافیک یا چراغ قرمز که نور قشنگ میخوره به شیشه ماشینا و آدم کور میشه ) . بنابراین عدسی های پلوراید تابش و خیرگی رو از بین میبره و باعث میشه بهتر ببینین. این نوع عدسی ها برای اسکی بسیار مناسبه و باعث نمیشه بازتاب برف ها اذیتتون کنه. البته عدسی های پلوراید وضوح دید تصاویر نمایش گرهای مایع کریستالی مثل ال سی دی ها یا ال ای دی ها را که تو هر وسیله الکترونیکی که فکرشو بکنید هست رو کاهش میده ( و برای خره هایی مث من پیشنهاد میشه که چیزی نبینن از گوشیشون )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *